Burun Estetiği

Burun Estetiği

Burun estetiği ameliyatı ile büyük olan burunlar küçültülebilir, küçük olan burunlar büyütülebilir, nefes almakta zorluk çekiliyor ve şekil bozukluğu da mevcutsa, bu bozukluklar burun estetiği ile birlikte kıkırdak, kemik ve mukozal yapılar , yüz ile uyumlu olacak şekilde açı büyüklük ve konum açısından tekrar yapılandırılır. Özetle rinoplasti burnun boyutlarını, açılarını, kıvrımlarını ve oranlarını değiştirerek buruna yeniden şekil verme ameliyatıdır.

Burun estetiği denilince estetik görünüme yönelik yapılan ameliyat akla gelse de, burun nefes alma gibi hayati öneme sahip, ihtiyacımızı karşılayan çok önemli bir organımızdır. Bu sebeple özellikle estetik kaygılarla burnu nefes alamayacak kadar küçültme ve daraltma üstüne kurulu bir operasyon anlayışı artık geçerliliğini yitirmiştir. Burun cerrahisinde, estetik ve fonksiyon birbirinden ayrılmaz bir bütündür.

 

Güzel burun denince eskiden herkesin aklına küçük, ucu sivri ve havada, burun sırtı kayık ve biblo gibi duran burunlar gelirdi. Şimdilerde burunla ilgili bu algı çok değişti. Günümüzde insanlar doğal tek düze olmayan kişinin yüz hatlarıyla orantı içerisinde olan doğal burunları güzel buluyor. Burun sadece yandan bakıldığında güzel oluyorsa üç boyutlu tedavi şeklinden uzaklaşılmış olur, aynı şekilde önden ve çapraz açıdan bakıldığında da doğal ve güzel olmalıdır. Ben bir plastik cerrah olarak pek çok meslektaşım gibi buruna üç boyutlu yaklaşmak gerektiğine inanıyorum. Üç boyutlu değerlendirmenin sanatsal karşılığı heykeldir.

Bu anlayışla her insanın, deri kemik ve kıkırdak yapısının yüz oranlarının farklılıkları göz önünde bulundurulursa üç boyutlu yaklaşım ile her kişiye yüzüne en çok yakışacak ayrı bir burun şekli verilmelidir. Burun küçük küçük pek çok üniteden oluşur ve bu ünitelerin birbiri arasındaki uyumu ve birbirleri arasındaki geçiş çizgilerinin yumuşaklığı çok önemlidir, sert geçişler keskin kenarlar burnu doğal görünmekten uzaklaştırıp yapay bir görünüm verir. İyi bir hekim hastanın var olan yapılarını ve birbiri ile uyumsuzluğunu iyi görüp en iyi şekilde değerlendirip önceden planlama yapmalı ve bunlara ameliyat sırasında hayata geçirmelidir. Ben bunları hastayı muayene ederken önce gözümde canlandırıyorum ve sonra fotoğraf üzerinde çalışıyorum ve en son ameliyat sırasında hayallerimi gerçekleştiriyorum. İyi bir hekim kadar önemli diğer bir konuda sonuçları etkilemede yarışan bir husustur bu; gerçekçi beklentiler, psikolojik dengesi yerinde sağlıklı bir birey olmak rhinoplasti hastasında olmazsa olmaz koşuldur. Hastaya ait deri yapısı yüz şekli ve hastaya ait özellikler de sonucu etkiler.