Jinekomasti

Jinekomasti

Erkeklerde göğüs büyümesi ile ilgili sorunlar, meme dokusunun gevşemesi ve sarkmasıyla meydana gelmektedir. Bunun ana nedeni ise aşırı yağlanma ve genetik durumlardır. Jinekomasti, erkeklerde anormal derecede meme büyümesi demektir. Bu nedenlerin dışında birden çok sebebi de bulunur. Daha çok seks hormonlarındaki dengesizlikten kaynaklandığı da düşünülmektedir. Başarıyla sürdürülen uygulamalar ile birlikte meme büyümesi sorununa karşı çözüm bulabilirsiniz.

Jinekomasti ameliyatı öncesinde kullandığınız tüm ilaçları doktorunuza bildirmeniz gerekir. Çünkü bazı ilaçlar anestezi ile birleşebilir ve zararlı yan etkileri görülebilir. Bu durumların bilinmesi ve aspirin ilacının da ameliyattan önce alınmaması gerekir. Bunun yanında tüm operasyonlardan önce mutlaka bırakılması gereken sigara kullanımı da sizi olumsuz etkileyebilir.

Bunun yanı sıra bir takım testlerden de geçirilerek ameliyata hazır hale geldikten sonra uygulama başlamaktadır. Ameliyat sırasında göğüs üzerinden ameliyat kesileri atılarak dokuların çıkarılması sağlanır. Daha sonra kesi açılır ve fazla doku ve yağlar buradan çıkarılır. 1 ile 3 saat arasında gerçekleşecek bu ameliyat sonrasında ise doktorunuzun tavsiyelerine göre taburcu olunabilmektedir.

Jinekomasti boy uzamasının en hızlı olduğu dönemlerde %65 oranına kadar görülebilir. Ayrıca yapılan araştırmalar sonucunda erkeklerin %27’sinde 1 yıl ve %7,7’sinde 2 yıl sürece bu durumun devam ettiği görülmüştür. Erkeklerin göğüslerinde görülen büyümenin normal olarak sayıldığı 3 ana dönem vardır. Bunlar yeni doğan bebekler, ergenlik ve yaşlılık çağlarıdır. Bu dönemlerin tamamında asıl sebep, kadınlık hormonunun kısa bir süre için erkeklik hormonundan daha yüksek değerlere ulaşmasından kaynaklanmaktadır.

Operasyon sonrasında hastanede istirahat durumu, hastanın ve doktorun tercihine göre değişmektedir. Ameliyattan hemen sonra taburcu olunabileceği gibi, 1 gece istirahat da edilebilir. Operasyon sonrasında hafif morluklar ve şişlikler de görülebilir. Böyle durumlarda yapılan pansumanlar sayesinde kısa sürede iyileşme görülmektedir. Ayrıca uzmanlar ilk 1 ay içinde korse kullanımının yapılması yönünde hatırlatmalar da yapmaktadırlar. 3 ile 6 aylık süreç sonunda da tamamen vücuttaki izler kaybolacak ve deri kendini tam anlamıyla toparlamış olacaktır. Sonrasında ise göğüsler normal bir erkek memesi görünümüne ulaşmış olacak ve aynı sorun tekrar yaşanmadan gündelik hayatınıza devam edebileceksiniz.