Genital Estetik

Genital Estetik

Genital ameliyatlar, bayanlarda genital bölgeye uygulanan kozmetik uygulamalar arasındadır. Ayrıca doğum uzmanlığı ve kadın hastalıkları içerisinde yer alan bir işlemdir. Ülkemizde ve dünyada sağlıklı bir şekilde bu uygulamaya devam edilmektedir.

Son yıllarda lazer tedavisi ile Genital Estetik uygulamaları da popüler hale gelmiştir. Özellikle vajina gençleştirme ve daraltma işlemleri, ciddi bir alternatif olarak düşünülmektedir. Bu estetik ameliyatlarda yapılan uygulamalar ise aşağıdaki gibidir;

  • Vajina daraltma,
  • Lazer yöntemiyle vajina yenileme,
  • Büyük dudaklara dolgu işlemi,
  • Kızlık zarı dikimi ve onarımı,
  • G noktasını büyütme işlemleri,
  • İç ve dış dudak estetiği,
  • Genital bölge beyazlatma.
 
 

Genital Estetik konusunda dış genital organlara küçük dudakların küçültülmesi işlemi olan Labioplasti, iç genital organlara ise kızlık zarı onarımı ve vajinanın daraltılması işlemleri yapılır. Küçük dudak estetik işlemlerinde dış taraftan görülen cinsel organın bir parçası olan küçük dudaklar, bazı kadınlarda genetik olarak daha büyük görülmektedir. Ayrıca uzun olabilir. Daha çok zayıf kişilerde görülen bu durum oldukça rahatsızlık vericidir. Mayo ve dar pantolonlardan rahatlıkla görülebilen dudaklar kişinin sosyal hayatını da olumsuz etkilemektedir. Bu anlamda Genital Estetik uygulamalarından yararlanılarak Labioplasti işlemi uygulanır.

Büyük dudaklar ise kadınlarda sarkık ve buruşuk görünümlere sebep olmaktadır. Genetik faktörlerden kaynaklandığı gibi daha çok 30 yaş ve üzeri bayanlarda görüldüğünü söyleyebiliriz. Ayrıca zayıf kadınlarda da sıklıkla görülebilmektedir. Dış dudakların doldurulması için hastanın yağlarından faydalanılmaktadır. Muayene sırasında uzman cerrah hastaya bu konuyla ilgili gerekli bilgiler sağlar ve yağ enjeksiyonlarıyla birlikte genel ya da lokal anestezi ile gerçekleştirilmektedir. Daha çok karın bölgesinden alınan yağ dokusunun büyük dudaklara enjekte edilmesiyle yapılmaktadır. İşlemin ardından hasta 1 ile 2 saat arasından dinlenir ve daha sonra evine gidebilir. Herhangi bir pansumana ve dikiş alımına da gerek yoktur. Yan etkileri olarak da sadece enfeksiyon durumu görülebilir. Bu yüzden genital bölgenin temizliğine ciddi anlamda dikkat edilmelidir. Son uygulama ise kızlık zarı dikimidir. Vajina girişinde yer alan ince bir et parçası olan kızlık zarı, oluşabilecek sorunlar karşısında dikilebilir ya da onarılabilmektedir.