Kulak Estetiği

Kulak Estetiği

Kulakta burun ve diğer organlarımız gibi vücudumuzda hem fonksiyonel hem estetik bir ünitedir. Doğuştan ya da sonradan oluşmuş, birçok değişik şekil bozuklukları görülebilir. Sıklıkla rastladığımız kulak problemi kepçe kulaktır. Bu estetik problemde, estetik olmayan görüntü kulağın kafatası ile yaptığı geniş açıdır ve beraberinde kulak içi kıkırdak yapıların ve kıvrımlarının yokluğu ya da düzleşmesi de kepçe kulak problemi ile birlikte görülebilir.

Kepçe kulak düzeltme ameliyatları için en uygun dönem okul çağı öncesi yaşlardır. Psikolojik açıdan etkilenmemesi okul döneminde arkadaşları tarafından dalga geçilme konusu edilmemesi açısından önerilir, tabi ki bu bir kural değildir sonra da herhangi bir yaşta düzeltilebilir.
Kepçe kulak cerrahisi erişkinlerde de yapılması sık rastlanılan bir durumdur. Kepçe kulak ameliyatı, hastane ortamında erişkinlerde lokal anestezi ile çocuklarda genel anestezi ile yapılır ve ortalama bir saat kadar sürer. Operasyon kulağın arkasından yapılır ve kulak kıkırdaklarının olması gereken kıvrımları için, içeriden kalıcı dikişler atılır. Kulak kepçesi doğru açıya getirilir ve kesi yeri alınmasına gerek olmayan gizli dikişlerle kapatılır.

Ameliyat sonrası hastanede kalmaya lüzum yoktur evinizde geçirebilirsiniz. Kulak 2 gün boyunca bandajlı kalır. Ameliyat sonrası oluşan ödem yaklaşık on gün içinde çözülür. Kulağın son şeklini alması birkaç ay sürer. Kulağın görüntüsünde yapılan girişimler ile yalnız kulaktaki şekil bozukluğu değil, aynı zamanda kişinin psikolojik durumunda da belirgin bir düzelme gözlenir.
Son dönemlerde uygun adaylar için lokal anestezi altında sadece ip ile kesi yapılmadan kepçe kulak düzeltilmesi yapılabilmektedir. Çok tercih ettiğim ve önerdiğim bir yöntem olmasa da avantajları ve dezavantajları hasta ile ayrıntılı konuşulup sadece kulak üst 1/3′ lük kısımda kıkırdak kıvrımlarında düzleşme olan hastalarda yapılabilmektedir. Her kulak bu işlem için uygun değildir.