Yüz Germe

Yüz Germe

Yüz bölgesi, yaşlılık fonksiyonlarının en çok görüldüğü alanlardan biridir. Devamlı olarak yüz bölgesinde yaşanan mimikler, kasılmalar ve dış etkenler sürekli olarak zarar verebilir. Ayrıca kozmetik ve makyaj ürünlerinin de yaşlandırıcı etkilerine baktığımızda son derece farklı sonuçlarla karşılaşılabilmektedir. Bu anlamda tıbbın çare bulduğu yaşlanma etkilerini ortadan kaldırma yolları arasında yüz germe operasyonları da son zamanlarda sıkça tercih edilmektedir.

Yüz derisinin yaşlanmasıyla beraber, derinin elastik olmasını sağlamakta olan elastik lifler azalmaya başlar. Bununla birlikte derinin alt tabakasındaki yağ dokusu da zayıflar. Bu durumda yüz bölgesinde derin çizgiler oluşabilir ve aynı zamanda kırışıklıklar da meydana gelmektedir. Yüz germe estetiği sonrasında yüz bölgesinde sarkmalara sebep olan ve fazlalık olarak bilinen deri, cerrahi operasyon sonrasında alınır ve bu sayede geri kalan deri de gergin bir şekilde yüz kısmında bırakılarak uzun bir süre gençleşme sağlanmaktadır. Bu uygulama yapılırken ayrıca ortaya çıkan ameliyat izleri de hızlı bir şekilde yok edilebilir.

Hastaların bu izlerin kalıcı olmasından yakındıkları günümüzde, başarılı operasyonlar sayesinde herhangi bir sorun yaşanmadan yüz bölgesinde iz gibi faktörler ortadan kaldırılmaktadır. Orta yaşların sonuna doğru uygulanması tavsiye edilen bu işlem, talebe göre daha erken yaşlarda da uygulanabilmektedir. Fakat ikinci bir operasyona gerek duyulmaması için orta yaşların sonunda uygulanması daha sağlıklıdır. Yüz germe ameliyatlarında en çok dikkat edilen nokta ise, hastaların yüz mimiklerini yapmasını sağlayan sinirlere herhangi bir zarar vermeden ameliyatın tamamlanmasıdır. Bu yüzden operasyona girmeden önce kararınızı vermeli ve uzman bir cerrahtan yardım almalısınız.

Yüz germe ameliyatı öncesinde uzmanlar sizden sigarayı 2 hafta öncesinden bırakmanızı ve aspirin gibi kanı sulandıran ilaçları kullanmamanızı talep edecektir. Bu önemli kriterlere dikkat ederek 2 ile 3 saat arasında sürebilecek operasyonlara başlayabilirsiniz. Ameliyattan sonra hafif derecede ilk hafta ağrılar görülebilir. Doktorunuzun önereceği ağrı kesiciler ile birlikte ağrılarınız azalacak ve yüzünüzde görülebilecek şişlik ve morluklar da zamanla ortadan kaybolacaktır. Uygulamadan sonra yüz bölgenizde darbeye neden olabilecek durumlardan uzak durmanız da sağlığınız açısından önemlidir.